Posledice neurja 13.7.2008

Poročajte o zanimivih, nepozabnih, extremnih meteoroloških pojavih

Posledice neurja 13.7.2008

OdgovorNapisal/-a darer » 03 Avg 2008, 23:56

Prilagam nekaj fotk najbolj prizadetega gozdnega področja na prelazu Črnivec (902m nmv, med Kamnikom in Gornjim Gradom). Pokrajina je spremenjena do nerazpoznavnosti (po rodu sem domačin iz teh krajev in redni obiskovalec teh gozdov, ki jih na področju Črnivca praktično ni več). Na fotkah niti ni pravega občutka za razsežnost prizadetega področja, če koga zanima, lahko nekam dam še kratek video, ki to bolj nazorno pokaže.

Glede na videno pa najbrž res ni bil tornado, vsa drevesa so podrta v isto smer, razen kjer je konfiguracija terena tako razgibana, da bi bilo tako za pričakovati kak vrtinec.

Zanimiv podatek sem slišal od ljudi, ki živijo na severnem pobočju, to je na tistem, ki je na nasprotni strani pobočja, ki je bilo najbolj prizadeto (nasproti tega, ki ima spodaj na slikah "luknje" v pobočju). Orkanski veter, ki je razkrival strehe, je pihal po pobočju navzgor s tako močjo, da je dež in točo nosilo navzgor. Starejšo hišo brez izpolacije pod strešniki je tako skoraj poplavilo skozi streho, ker je dež veter potiskal pod strešnike od spodaj navzgor, brez da bi s strehe zabrisalo en sam strešnik!

Fotke...

Kot bilke prevrnjene smreke, ki se niso zlomile, tu že odstranjene s ceste
Slika

Še ena aleja izkoreninjenih smrek, ki so bile na začetku gozdnatega področja prve na udaru
Slika

Luknja v južnem pobočju Kranjske rebri. Večinoma je to stoletni gozd, ki se kljub zajetnim obsegom debel ni uspel upreti orkanskemu vetru
Slika

Še ena luknja v pobočju
Slika

Več poškodovanih področij.
Slika

Druga stran prelaza Črnivec, prav tako na tleh
Slika

Ostanek včasih nepreglednega gozda, na tem področju se je nebo videlo samo navzgor. Starejša drevesa je izkoreninilo, mlajša pa prelomilo nekje na sredi. Kakih 50 metrov stran je neurje ujelo znanca, ki je dramatičnih nekaj minut preživel v avtomobilu poleg padajočih dreves. Veter je bil tako močan, da je točo debeline oreha nosilo popolnoma vodoravno
Slika

Takole pa je videti ostra meja med polomljenim in nepolomljenim drevjem
Slika

Še en prizor iz nekoč precej gostega smrekovega gozda
Slika

Kot da so travne bilke....
Slika

To je še en prizor s področja, kjer je "bivakiral" znanec. Moj nečak (visok je cca 160 cm, za primerjavo) stoji poleg prelomljene stoletnice
Slika

Še en detajl s pobočja
Slika

Nepregledne količine podrtega drevja v ozadju. Zanimivo pa, da teh nekaj hiš, ki stojijo tik ob teh gozdovih niti niso bile močneje poškodovane. Huje je bilo nižje v dolini, kjer pa so drevesa padala direktno na hiše
Slika

Dare
darer
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 03 Avg 2008, 21:36
Kraj: Celje

Re: Posledice neurja 13.7.2008

OdgovorNapisal/-a ŽUPMART » 08 Avg 2008, 10:48

Nihče ne pravi, da je bil tornado na Črnivcu, ampak je bil v vasi Gozd. Škoda, da nisi šel pogledat tja. :roll:
Sicer ti pa čestitam za fotografije. Ujel si nekaj res zanimivih detajlov. :wink:
Uporabniški avatar
ŽUPMART
 
Prispevkov: 875
Pridružen: 18 Dec 2006, 14:05
Kraj: Kamnik (cca. 400 nmv) / Mengeš (317 nmv) / okolica Domžal (cca. 300 nmv)

Re: Posledice neurja 13.7.2008

OdgovorNapisal/-a kozmos » 08 Avg 2008, 10:59

Na samem prelazu Črnivec je šlo verjetno res za nevihtni piš, (downburst) ki je povzročil obsežne vetrolome po gozdovih na tem območju, medtem ko naj bi v sami vasi Gozd nastal tornado jakosti vsaj EF2, dokazi za to so, polomljena drevesa v nasprotni smeri prihoda nevihte, zapičeni projektili v zemljo, kar veter , ki piha iz ene smeri proti drugi ne more narediti, to lahko naredi samo tornado, izruvane vrtnine (korenje, redkvica, koleraba), zapičena kritina v tla v smeri proti nevihti, to spet lahko naredi samo tornado, glavno po čemer pa prepoznaš tornado pa so polomljena drevesa nekje 5 - 8m. nad tlemi...

kdor je bil na prizadetih območjih je vse to zgoraj našteto lahko videl :wink:


lp kozmos
vreme bo:D
Uporabniški avatar
kozmos
 
Prispevkov: 1168
Pridružen: 11 Okt 2006, 09:32
Kraj: kamnik/žale 425m.n.v

Re: Posledice neurja 13.7.2008

OdgovorNapisal/-a darer » 11 Avg 2008, 19:35

Hvala za pojasnila, Gozda si (žal) nisem ogledal in fotografiral, drugače sem pa zgolj ljubiteljski opazovalec vremena in te pojave tudi rad posnamem in pofotografiram.

Izven konteksta te debate pa se mi zdi zanimivo, kako kategorično in dosledno predstavniki z ARSO zanikajo, da bi bil kjerkoli v SLO kak tornado, kljub očitno precej jasnim dokazom...
darer
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 03 Avg 2008, 21:36
Kraj: Celje

Re: Posledice neurja 13.7.2008

OdgovorNapisal/-a kozmos » 11 Avg 2008, 23:54

Jah fantje so majstri ni kaj, ampak ne morejo pa nečesa trditi kar poznajo samo iz teorije, medtem ko v praksi tega ne poznajo. Moram povedati da smo bili na kraju divjanja tornada jaz pa še 5 kolegov iz sosednjega foruma, med drugim tudi Blaž Seretinek in Marko Korošec. Oba sta že opazovala tornade v Ameriki, medtem ko je bil Marko nazadnje v Ameriki letos maja. Glede na njegovo razlago in njegovo prepričanje v tornado, je tornado res bil, samo fantje iz ARSO se ne bodo kar tako dali, kajti to bi bil velik minus za njih, ker bi jih neki amaterski opazovalci vremena lahko prekašali v analizi tistega dne. Verjamem pa da se navadnemu smrtniku zdi nekaj nemogočega, da nastane tornado v Sloveniji, še več nekje v hribovitem predelu S Slovenije na nekaj več kot 700m.n.v... Bomo fantje sestavili dokončno poročilo enkrat konec semptembra in upajmo da bomo našli še več dokazov, da prepričamo javnost da je šlo v sami vasi Gozd za tornado in ne nevihtni piš (downburst). Edino kar nas vse žalosti je to, da verjetno nihče ni posnel samega tornada videnega iz oblaka do tal, kar pa je bilo ob izredno slabi vidljivosti nemogoče.

http://www.youtube.com/watch?v=GURKUITiMNs

evo za mene najbolši prikaz divjanja neurja tistega dne v občini Kamnik (slikano z kamniške obvoznice).


lp kozmos
vreme bo:D
Uporabniški avatar
kozmos
 
Prispevkov: 1168
Pridružen: 11 Okt 2006, 09:32
Kraj: kamnik/žale 425m.n.v

Re: Posledice neurja 13.7.2008

OdgovorNapisal/-a Skadi » 12 Avg 2008, 12:03

mene pri vsem tem čudi, da nihče ni videl tornada oz. ga vsaj slišal glede na to da so ljudje ob nedeljah popoldan doma... Slišati naj bi bilo kot vlak :?
Uporabniški avatar
Skadi
 
Prispevkov: 390
Pridružen: 06 Feb 2007, 17:44
Kraj: Straža

Re: Posledice neurja 13.7.2008

OdgovorNapisal/-a kozmos » 12 Avg 2008, 12:28

Skadi napisal/-a:mene pri vsem tem čudi, da nihče ni videl tornada oz. ga vsaj slišal glede na to da so ljudje ob nedeljah popoldan doma... Slišati naj bi bilo kot vlak :?


Veš skadi po eni strani se strinjam, ampak ob vidljivosti pod 20m. ob najhujšem nalivu je to praktično nemogoče v tem se verjetno strinjaš...

evo še enkrat dokazi za tornado:

Slika
zlomljeno drevje 5 - 8m. nad tlemi in vrženo v različnih smereh

Slika
kosi salonitnih plošč so ležali v nasprotni smeri prihoda nevihte

Slika
poglejte kako so podrta drevesa, v vse smeri, kar pri navadnem vetru nebi bilo, ampak bi bila drevesa podrta vsa v isto smer!


Slika
projektili zapičeni v nasprotni smeri prihoda nevihte

Slika
izruvana redkvica...

Slika
stvari pometane na travnik zopet v nasprotni smeri prihoda nevihte

Slika
s puščicam je vse prikazano!

Slika
...

Slika
Navaden veter ne odnese celega nadstropja, vsaj jaz še nisem slišal za to...


Veliko je dokazov na to da je tornado res bil, si pa vsi preveč posplušujete pojem tornado, ko vidite kje na dokumentarcih tiste ogromne lijake ki se spuščajo iz oblaka k tlom in imajo premra lahko tudi po več km. Ampak to so že ekstremi tudi v Ameriki, tudi luknje v gozdovih, kjer so podrta drevesa okoli pa vse celo dajejo vedeti, da so se vrtinci (t.i. tornadi) spuščali iz oblaka k tlom in skakali z enega hriba na drugega, tak da ni povsod vse podrto, sliši se smešno ampak je resnično!

Kot sem pa rekel bomo mogli pa mi, ki smo bili na samem kraju dogodka ztakoj naslednji dan, še veliko predebatirat, najti še kar nekaj dokazov, da bomo lahko širšo javnost prepričali o nastanku tornada v tistih koncih... Edino žalostno je, da verjetno nikoli ne bomo videli ne slike ne posnetka tega tornada, prvo že zaradi vidljivosti, drugo pa zaradi ljudi ki tam gori niti pomislili niso da bi snemali ali pa fotografirali divjanje narave, ampak so poizkusili rešiti čimveč kar se je pač dalo razumljivo seveda :wink:


lp kozmos
vreme bo:D
Uporabniški avatar
kozmos
 
Prispevkov: 1168
Pridružen: 11 Okt 2006, 09:32
Kraj: kamnik/žale 425m.n.v


Vrni se na Poročila

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron