Dunajska vrata - prodor hladnega zraka

Trenutno stanje v vašem kraju

OdgovorNapisal/-a matulci » 19 Mar 2007, 13:23

Pri nas v zasavju ze sneži.....
matulci
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 18 Dec 2006, 10:02
Kraj: izlake

OdgovorNapisal/-a pirc-baloh » 19 Mar 2007, 13:29

alo jackdaniel samo se mi zdi da pri tej fronti padavin in hladnega zraka tudi tele trojanske vzpetine nemorejo kaj prevec zadrzevati ker je po blagovici ze snezilo je pa tudi udrl hladen zrak iz smeri sz kajti snezi tudi na karavankah in jesenicah kaj mislis se bosta zdruzila in nadaljevala pot po balkanu navzdol ali bosta ponehala ali je mozno da padavine ponehajo
pirc-baloh
 
Prispevkov: 197
Pridružen: 06 Jan 2007, 21:51
Kraj: zgornji brnik

Re: Dunajska vrata - prodor hladnega zraka

OdgovorNapisal/-a jackdaniel » 19 Mar 2007, 13:36

jackdaniel napisal/-a:Spoštovani opazovalci vremena!

Danes zjutraj se je začel tipični prodor hladnega arktičnega zraka preko takoimenovanih dunajskih vrat. To pomeni, da je hladni zrak začel prodirati na delu vzhodnih oz, JV delu Alp, skratka na njihovem obrobju in je tako prehitel sam prehod fronte čez Slovenijo. Zanimivost pri tem je, da v trenutnem vremenskem stanju sneži na širšem oobmočju SV Slovenije, to je pas od območja servene Štajerske -maloobmejni pas Šentilja in pa preko severnega dela Prekmurja. Običajno se pri neposrednem prehodu ohladi najprej na SZ delu Slovenije v pomladanskem času, kot je sedanji. V tem primeru je razvoj dogodkov malo drugačnejši ...

Zanima me, kako hitro bo ta hladen arktični zrajk napredoval proti notrnjosti Slovenije v smeri JZ. Iz prakse se zgodi, da je včasih to zelo hitro prej kot v 6 urah, običajno pa v 9-12h. Glede na intenzivnost procesov v sami hladni fronti se bo to zgodilo v teku dneva, če se bo hladna fronta še poglobila na Sev Sredozemljem in upočasnila nad našimi kraji. Po trenutni vremenski slik se bo to zgodilo, in bo za okrog 6 ur počasnej napredovala če Slovenijo.
Že 20 let se ukvarjam z opazovanjem vremena in tak vremenski razvoj se dogaja navadno v drugi polovici novembra ali pa decembra, ko se približuje zimski čas. No, očitno bo to zima nadoknadila z začetkom koledarske pomladi in nas vsaj za kak dan dva pobelila, malo višje v hribih pa verjetno za cel teden, vsaj v nicini, oziroma na osojnih legah bo sneg obležal.
Morda pa znamo biti presenečeni tudi v nižinah z debelejšo snežno odejo, ne pa le za palec ali dva ...

Rad bi, da se vsi tisti, ki radi opazujete vremenske pojave oglasite v času, ko bo tudi pri vas dež prešel v sneg. Verjetno pa zna biti sam prehod fonte tudi dokaj buren in zna morda zagrmti ter lokalno zelo intenzivno deževati, oziroma snežiti.

Lep delovni pozdrav vsem, ki uživate ob sneženju, predvsem pa ob intenzivnih dogajanjih v naši atmosferi ... :D


LP,


Jackdaniel



Kot zanimivost naj nakažem kako intenzivni procesi se dogajajo prav zdaj nad Slovenijo. Vzhodno od Trojan, kjer se je hladen zrak zajezil deloma, je praktično že zimsko in padavine so se okrepilo istočasno, ko se je začelo intenzivno hladiti. Zahodni in osrednji del Slovenije sta na začetku tega procesa. Tako imamo npr na Lisci -2 stopinji pri 943 NMV in pa na Voglu okrog 1500 m pri +1 stopinji in dež se meša s snegom, zanimivo. Diametrala poteka na Krvavcvu, kjer je 0 stopinj, istočasno pa na Rogli kar -5 stopinj, na Triglavu 1000 m. višje pa trenutno -4stopinje. Torej je vzhodni del Slovenije do višine 2000m že preplavljen z hladnim zrakom.
V naslednjih urah se bi naj zgodil ta obrat tudi v osrednji Sloveniji, zahodni del in pa južni del Slovenije bosta najverjetnej počakal še kako uro dlje, vsekakor pa bi naj zima umagala do večra vsaj v notrnjosti Slovenije. Tako bomo ujeli še del izdatnejših padavin, če se bo polje s hladnimzrakon še zadržalo nad nami.
pa uživajte ob spremembi, jaz sem na trnih in čakam na udar od SV-V ...

:lol: :lol: :lol:
Fronza nas še ni prešla, to je glavni podatek!!!!!!


Upajmo na sneg -mnogo snega 8) 8) 8)
jackdaniel
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 15 Dec 2006, 11:18
Kraj: Breg ob Savi

OdgovorNapisal/-a jackdaniel » 19 Mar 2007, 13:43

matulci napisal/-a:Pri nas v zasavju ze sneži.....



Super, Torej Trojane smo prebili, gremo proti Ljubljani, na juriš. Vesel sem,da se dogaja, in da je hladen zrak danes ujel veter v hrbet in bo, če bo vse po sreči pravočasno ujel še dovoj padavin in padavine ne bodo še ponehale. K večjemu prav nasprotno, okrepile se bodo in sneg nas bo presenetil tudi v nižinah, res pa je, da ker je zemlja že ogreta nima prav dolge življenske dobe. Lahko se zgodi, da bomo imeli v sredo, ko je prvi koledarski spomladanski dan lepoi snežno idilo. No ta bo že danes zvečer in pa jutri zelo lepo vidna v pretežnem delu Slovenije.

:roll: :roll: :roll:
jackdaniel
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 15 Dec 2006, 11:18
Kraj: Breg ob Savi

OdgovorNapisal/-a dmdm » 19 Mar 2007, 13:44

ljubljančani se ne bomo dali zlepa če ga prej ni bilo ga tudi zdaj ne rabimo... ;-)
dmdm
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 14 Mar 2007, 14:58
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a pirc-baloh » 19 Mar 2007, 13:58

jack daniel poglej si radarsko sliko padavin zanimivo ane to ke ravno tisti konec kjer sem jaz ne pada ni tam med lj in krvavcem to mi ni nic kaj vsec ceprav orkansko piha vsake toliko casa se vsuje nek granulat se je pa za ohladilo trenutno je 3.8 stopinje in pada
:?
pirc-baloh
 
Prispevkov: 197
Pridružen: 06 Jan 2007, 21:51
Kraj: zgornji brnik

OdgovorNapisal/-a jackdaniel » 19 Mar 2007, 14:03

pirc-baloh napisal/-a:alo jackdaniel samo se mi zdi da pri tej fronti padavin in hladnega zraka tudi tele trojanske vzpetine nemorejo kaj prevec zadrzevati ker je po blagovici ze snezilo je pa tudi udrl hladen zrak iz smeri sz kajti snezi tudi na karavankah in jesenicah kaj mislis se bosta zdruzila in nadaljevala pot po balkanu navzdol ali bosta ponehala ali je mozno da padavine ponehajo


Nedvomno bodo padavine ponehale -semalo umirile vsaj začasno po neposrednem najbolj intenzivnem prehodu fronte, oziroma ohladitvi, ki ji bo sledilo. trenutno so zelo intenzivni procesi na delu vzhodno od Trojan, ker ohlajanje posledično še intenzivira padavine in upamo, da se bo to zgodilo na Gorenjskem v naslednjih 2 urah...

Dejstvo pa je, da se bo umirejno sneženje nadaljevalo v noč ...

:) :)
jackdaniel
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 15 Dec 2006, 11:18
Kraj: Breg ob Savi

OdgovorNapisal/-a jackdaniel » 19 Mar 2007, 14:09

pirc-baloh napisal/-a:jack daniel poglej si radarsko sliko padavin zanimivo ane to ke ravno tisti konec kjer sem jaz ne pada ni tam med lj in krvavcem to mi ni nic kaj vsec ceprav orkansko piha vsake toliko casa se vsuje nek granulat se je pa za ohladilo trenutno je 3.8 stopinje in pada
:?


Zelo dober prikaz, da je trenutno prav nad večjim delom osrednje Sliovenije le vetrovno in v bistvu se dogajajo procesi v tropsferi zelo intenzivno, mi jih zaenkrat občutimo le po vetru, skratka hladen zrak, ki bo prebil kritično vrednost toplega JZ v poenostavljenem modelu pomeni, da se bo leta začel dvigovati in to bo pomenil tudi pri nas padavine. trenutno se pripravlja proces hitre ohladitve, saj nam temp. v nižini že nakazuje to dinamiko!


:D :D :D
jackdaniel
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 15 Dec 2006, 11:18
Kraj: Breg ob Savi

OdgovorNapisal/-a jackdaniel » 19 Mar 2007, 14:14

dmdm napisal/-a:ljubljančani se ne bomo dali zlepa če ga prej ni bilo ga tudi zdaj ne rabimo... ;-)


Ja, naj se vam dobre želej izpolnijo. Zagotavljam vam, da bo Ljubljana nocoj zavita v snežno belino ...

Da malo opere spomladnaski cvetni in politični prah.,

8) 8) 8)
jackdaniel
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 15 Dec 2006, 11:18
Kraj: Breg ob Savi

OdgovorNapisal/-a dmdm » 19 Mar 2007, 14:29

ma političnega nej za vedno odnese bol me jezi to da bomo letos jedli Turške češnje pa pakistanska jabolka in pili španski teran :?
dmdm
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 14 Mar 2007, 14:58
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a jackdaniel » 19 Mar 2007, 14:38

dmdm napisal/-a:ma političnega nej za vedno odnese bol me jezi to da bomo letos jedli Turške češnje pa pakistanska jabolka in pili španski teran :?


Ja, vaše napovedi niso dasleč od resnice.. Bodiva optimista in upajva vsaj na tretjinski delež normalne letine.
:?
jackdaniel
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 15 Dec 2006, 11:18
Kraj: Breg ob Savi

Re: Dunajska vrata - prodor hladnega zraka

OdgovorNapisal/-a jackdaniel » 19 Mar 2007, 14:41

jackdaniel napisal/-a:Spoštovani opazovalci vremena!

Danes zjutraj se je začel tipični prodor hladnega arktičnega zraka preko takoimenovanih dunajskih vrat. To pomeni, da je hladni zrak začel prodirati na delu vzhodnih oz, JV delu Alp, skratka na njihovem obrobju in je tako prehitel sam prehod fronte čez Slovenijo. Zanimivost pri tem je, da v trenutnem vremenskem stanju sneži na širšem oobmočju SV Slovenije, to je pas od območja servene Štajerske -maloobmejni pas Šentilja in pa preko severnega dela Prekmurja. Običajno se pri neposrednem prehodu ohladi najprej na SZ delu Slovenije v pomladanskem času, kot je sedanji. V tem primeru je razvoj dogodkov malo drugačnejši ...

Zanima me, kako hitro bo ta hladen arktični zrajk napredoval proti notrnjosti Slovenije v smeri JZ. Iz prakse se zgodi, da je včasih to zelo hitro prej kot v 6 urah, običajno pa v 9-12h. Glede na intenzivnost procesov v sami hladni fronti se bo to zgodilo v teku dneva, če se bo hladna fronta še poglobila na Sev Sredozemljem in upočasnila nad našimi kraji. Po trenutni vremenski slik se bo to zgodilo, in bo za okrog 6 ur počasnej napredovala če Slovenijo.
Že 20 let se ukvarjam z opazovanjem vremena in tak vremenski razvoj se dogaja navadno v drugi polovici novembra ali pa decembra, ko se približuje zimski čas. No, očitno bo to zima nadoknadila z začetkom koledarske pomladi in nas vsaj za kak dan dva pobelila, malo višje v hribih pa verjetno za cel teden, vsaj v nicini, oziroma na osojnih legah bo sneg obležal.
Morda pa znamo biti presenečeni tudi v nižinah z debelejšo snežno odejo, ne pa le za palec ali dva ...

Rad bi, da se vsi tisti, ki radi opazujete vremenske pojave oglasite v času, ko bo tudi pri vas dež prešel v sneg. Verjetno pa zna biti sam prehod fonte tudi dokaj buren in zna morda zagrmti ter lokalno zelo intenzivno deževati, oziroma snežiti.

Lep delovni pozdrav vsem, ki uživate ob sneženju, predvsem pa ob intenzivnih dogajanjih v naši atmosferi ... :D


LP,


Jackdaniel



Prodor sej na spodnjem Gorenjskem le začel v skadu z mojo časovno napovedjo. Uživjate ob snežnem metežu!!!! Priporavite lopate, zvečer bomo že kidali::: :roll: :roll: :roll:
jackdaniel
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 15 Dec 2006, 11:18
Kraj: Breg ob Savi

OdgovorNapisal/-a igor223 » 19 Mar 2007, 14:43

dmdm napisal/-a:ma političnega nej za vedno odnese bol me jezi to da bomo letos jedli Turške češnje pa pakistanska jabolka in pili španski teran :?


nekaj itak že zdaj ješ:

egipčanski krompir, neretvanske mandarine, kalifornijsko vino ....

Mirna Peč ob 14.40:
dež s snegom, in močno grmi
Bolje malo kregan kot pa fejst zmatran iz službe!!
Uporabniški avatar
igor223
 
Prispevkov: 492
Pridružen: 23 Dec 2006, 10:11
Kraj: maribor (291 m)/brežice (161 m)

OdgovorNapisal/-a jackdaniel » 19 Mar 2007, 14:48

igor223 napisal/-a:
dmdm napisal/-a:ma političnega nej za vedno odnese bol me jezi to da bomo letos jedli Turške češnje pa pakistanska jabolka in pili španski teran :?


nekaj itak že zdaj ješ:

egipčanski krompir, neretvanske mandarine, kalifornijsko vino ....

Mirna Peč ob 14.40:
dež s snegom, in močno grmi





Ja mednarodna trgovina s sadjem in povrtninami hvalaBogu še cveti, Gorje, ko bo prišlo do motenj tudi na tem trgu iz naravnih in političnih vzrokov.

Okolica Kranja ob 15.45h, 2,5 stopinje plusa in dež s snegom. Pripravlja se snžni metež. V eni uri bo vse že belo ...
jackdaniel
 
Prispevkov: 16
Pridružen: 15 Dec 2006, 11:18
Kraj: Breg ob Savi

OdgovorNapisal/-a pirc-baloh » 19 Mar 2007, 14:53

ej jackdaniel kako kaze kaj hladen zrak pri meni spet dezuje tako da nevem ali bo uspelo shladiti dovolj da bo padal sneg se mi zdi da se je zelo umirila situacija prodiranja na balkan :? kaj menis nekako se je zaprlo sem postal kar skepticen -nevem nevem 8)
pirc-baloh
 
Prispevkov: 197
Pridružen: 06 Jan 2007, 21:51
Kraj: zgornji brnik

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Trenutno stanje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov

cron