V Sevilli, v južni Španiji si lahko ogledate novo postavljeno sončno elektrarno. Že od daleč lahko sredi Andaluzijske pokrajine zagledate stolp visok 40 nadstropij, ki se koplje v intenzivni avri bele svetlobe. Podoba, ki deluje precej neresnično.
Ko se približaš vidiš, da je stolp obdan z 600 velikanskimi ogledali, ki spremljajo gibanje sonca in odbijajo njegovo svetlobo v vrh stolpa. Tam se temperature tako zviša, da upari vodo in poganja turbine, kakršne so značilne za običajne termoelektrarne. To je prva komercialno delujoča sončna elektrarna v Evropi, ki deluje na tak način.
Operator Solucar, ponosno trdi, da proizvede elektrarna 11 megawatov (MW) električne energije brez, da bi oddala v ozračje dimček CO2-ja. To je dovolj za 8000 domov. Vendar bo v končni fazi elektrarna proizvedla toliko energije, kolikor jo porabi 600 000 prebivalcev Sevillie. Zaenkrat deluje eno samo polje ogledal, vendar poleg obstoječega že brnijo buldožerji, ki pripravljajo prostor za 1000 novih ogledal. Kaj pa se zgodi, ko zaide sonce?
V posebnih rezervoarjih se lahko shrani dovolj pare, da lahko poganja turbine, še kakšno uro. Računajo, da se bo z razvojem tehnologije, to podaljšalo za nekajkrat. Po drugi strani, pa je električna energija najbolj potrebna podnevi, ko delujejo vse klimatske naprave v mestu. Res je, da je takšna energija trikrat dražja od konvencionalnih virov. Vendar bo cena padla, ko se bo postavilo še več podobnih elektrarn, kot se je to zgodilo pri vetrni energiji. Še bolj pa bo postala cena primerjiva v času zatona fosilnih goriv, ki je pred nami.
Vir: news.bbc.uk/